Naslov Validacija jednadžbi za procjenu jednog maksimalnog ponavljanja u vježbi potisak s ravne klupe
Naslov (engleski) Validation of equations for estimating one repetition maximum in bench press
Autor Vanda Žic
Mentor Saša Vuk (mentor)
Član povjerenstva Pavle Mikulić (predsjednik povjerenstva)
Član povjerenstva Daniel Bok (član povjerenstva)
Član povjerenstva Saša Vuk (član povjerenstva)
Ustanova koja je dodijelila akademski / stručni stupanj Sveučilište u Zagrebu Kineziološki fakultet Zagreb
Datum i država obrane 2020-06-18, Hrvatska
Znanstveno / umjetničko područje, polje i grana DRUŠTVENE ZNANOSTI Kineziologija
Sažetak Svim trenerima, sportašima i rekreativcima potrebne su informacije o maksimalnoj jakosti kako bi mogli, u skladu sa svojim ciljem, upravljati trenažnim procesom. Jedan od načina procjene maksimalne jakosti je testiranje 1-RM-a. S obzirom da ono nije primjereno za sve, razvili su se predikcijski modeli na temelju ponavljanja do otkaza sa submaksimalnim opterećenjem. Ponavljanja do otkaza s manjim opterećenjem od 1-RM-a pokazala su se kao dobar prediktor jakosti kod muškaraca, ali ima vrlo malo studija koje su to potvrdile i za žene. Cilj ovog istraživanja je utvrditi točnost postojećih predikcijskih jednadžbi 1-RM-a na uzorku zdrave, tjelesno aktivne populacije i predstaviti novu predikcijsku jednadžbu za procjenu 1-RM-a u vježbi potisak s ravne klupe. Uzorak ispitanica obuhvaćao je 16 studentica Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prosječne dobi 22,88 ± 2,50 godina, tjelesne visine 164,78 ± 7,14 cm i tjelesne mase 62,72 ± 8,90 kg. Za svaku ispitanicu izmjereni su testovi do pet maksimalnih ponavljanja (5-RM), na temelju čega su izračunate su vrijednosti 1-RM-a putem sedam predikcijskih jednadžbi, i jedno maksimalno ponavljanje (1-RM). Rezultati su pokazali da ne postoji statistički značajna razlika između predviđenih 1-RM-a dobivenih predikcijskim jednadžbama i stvarno izmjerenog 1-RM-a. Također, postoji statistički značajna povezanost između izmjerenog 1-RM-a s procijenjenim 1-RM-omovima dobivenih postojećim predikcijskim formulama. Regresijskom analizom dobivena je na temelju varijabli izvedenih ponavljanja i težine savladanog otpora nova formula koja glasi: 1-RM = -3,22 + (BR. PON. x 0,1) + (TEŽ. OPT. x 1,23). Zaključno, ovakvi su se testovi pokazali dobrima u procjeni maksimalne jakosti zbog njihovog trajanja i sigurnosnih razloga. Kako bi se došlo do čim točnije vrijednosti 1-RM-a postoji potreba ispitivanja što više faktora koji bi mogli utjecati na rezultat u testu.
Sažetak (engleski) All coaches, athletes and recreational athletes need information on maximum strength in order to be able, in accordance with their goal, to manage the training process. One way to estimate maximum strength is to test 1-RM. Since it is not suitable for everyone, prediction models based on repetition to fatigue with submaximal load have been developed. Repetitions to fatigue with load less than 1-RM have been shown to be a good predictor of strength in men, but there are very few studies that have confirmed this for women. The aim of this study is to determine the accuracy of existing 1-RM prediction equations on a sample of a healthy, physically active population and to present a new prediction equation for estimating 1-RM in the flat bench press exercise. The sample included 16 female students of the Faculty of Kinesiology, University of Zagreb, with an average age of 22.88 ± 2.50 years, body height 164.78 ± 7.14 cm and body weight 62.72 ± 8.90 kg. Tests of up to five maximum repetitions (5-RM) were measured for each subject, based on which 1-RM values were calculated using seven prediction equations, and one maximum repetition (1-RM). The results showed that there was no statistically significant difference between the predicted 1-RMs obtained by the prediction equations and the actually measured 1-RMs. Also, there is a statistically significant correlation between the measured 1-RM and the estimated 1-RM obtained by existing prediction formulas. By regression analysis, a new formula was obtained based on the variables of the performed repetitions and the weight of the resistance, which is: 1-RM = -3.22 + (REPS. X 0.1) + (REP. WT. X 1.23). In conclusion, such tests have proven to be good in estimating maximum strength due to their duration and safety reasons. In order to get the most accurate 1-RM value, there is a need to test as many factors as possible that could affect the test result.
Ključne riječi
regresijska analiza
1-RM
predikcija
jakost
Ključne riječi (engleski)
regression analysis
1-RM
prediction
strength
Jezik hrvatski
URN:NBN urn:nbn:hr:117:210432
Studijski program Naziv: Kineziologija; smjerovi: Kineziologija u edukaciji i Atletika, Kineziologija u edukaciji i Fitnes, Kineziologija u edukaciji i Hrvanje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje na daski, Kineziologija u edukaciji i Judo, Kineziologija u edukaciji i Kajkaštvo, Kineziologija u edukaciji i Kineziološka rekreacija, Kineziologija u edukaciji i Kineziterapija, Kineziologija u edukaciji i Kondicijska priprema sportaša, Kineziologija u edukaciji i Košarka, Kineziologija u edukaciji i Nogomet, Kineziologija u edukaciji i Odbojka, Kineziologija u edukaciji i Osnove kineziološke transformacije, Kineziologija u edukaciji i Ples, Kineziologija u edukaciji i Plivanje, Kineziologija u edukaciji i Ritmička gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Rukomet, Kineziologija u edukaciji i Skijanje, Kineziologija u edukaciji i Sportska gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Sportski menadžment, Kineziologija u edukaciji i Tenis, Kineziologija u edukaciji i Veslanje Smjer: Kineziologija u edukaciji i Fitnes Vrsta studija: sveučilišni Stupanj studija: integrirani preddiplomski i diplomski Akademski / stručni naziv: magistar / magistra kineziologije (mag. cin.)
Vrsta resursa Tekst
Način izrade datoteke Izvorno digitalna
Prava pristupa Otvoreni pristup
Uvjeti korištenja
Datum i vrijeme pohrane 2020-12-02 11:28:29