Naslov Razlozi zbog kojih adolescenti prestaju trenirati judo
Naslov (engleski) Reasons why adolescents stop practicing judo
Autor Dominik Družeta
Mentor Hrvoje Sertić (mentor)
Član povjerenstva Hrvoje Sertić (predsjednik povjerenstva)
Član povjerenstva Ivan Segedi (član povjerenstva)
Član povjerenstva Sunčica Bartoluci (član povjerenstva)
Ustanova koja je dodijelila akademski / stručni stupanj Sveučilište u Zagrebu Kineziološki fakultet Zagreb
Datum i država obrane 2020-07-15, Hrvatska
Znanstveno / umjetničko područje, polje i grana DRUŠTVENE ZNANOSTI Kineziologija
Sažetak Zbog odustajanja mladih od treniranja juda teško je za očekivati da se smjenom generacija nastave održavati visoki seniorski rezultati. Iako se veliki potencijal nalazi među mlađim uzrastima, pogotovo u ženskom judu, potrebno je zadržati kadete i juniore kako bi se seniorski rezultati mogli održati. Cilj ovog rada je utvrditi razloge zbog kojih mladi judaši/ce odustaju od treniranja juda između 15. i 20. godine odnosno u razdoblju od mlađih kadeta (U16) do juniora (U21). Za dobivanje rezultata koristila se anketa sa 35 čestica ispitujući razloge povezane sa odnosom sportaša i trenera, roditelja, kolega i slično. Anketa je ispunjavana tijekom travnja 2020. godine, a ispunilo ju je 137 bivših judaša/ica od kojih je 102 zadovoljilo kriterije. Dobiveni rezultati obrađeni su u programu Statistica. Rezultati ukazuju da su najznačajniji razlozi zbog kojih se odustaje od treniranja juda sljedeći: nedostatak motivacije, teške ozljede, loš odnos sa trenerom i školske obaveze. Preporučene smjernice za daljnji rad sa ciljem smanjenja odustajanja mladih od juda su veće uključivanje sportskih psihologa u trenerske seminare, veći broj druženja trenera i sportaša izvan dvorane i tzv. „team buildinga“, veći naglasak na prevenciju ozljeda u trenažnom procesu i ulaganje u kvalitetna klupska obilježja i opremu.
Sažetak (engleski) Due to the withdrawal of young people from judo, it is difficult to expect that high senior results will continue to be maintained with the change of generations. Although there is a great potential at younger ages, especially in women’s judo, it is necessary to retain cadets and juniors so that senior results can be maintained. The aim of this paper is to determine the reasons why young judokas give up judo training between the ages of 15 and 20, in the period from younger cadets (U16) to juniors (U21). To obtain the results, a questionnaire with 35 questions was used, examining the reasons related to the relationship between athletes and coaches, parents, colleagues and others. The survey was carried out during April 2020, and it was completed by 137 former judokas, 102 of whom met the criteria. The obtained results were processed in the program named Statistica. The results indicate that the most significant reasons for giving up judo training are: lack of motivation, severe injuries, poor relationship with the coach and school obligations. Guidelines for the further work are aimed at reducing the dropout rate of young people from judo are greater involvement of sports psychologists in coaching seminars, more socializing outside the gym and "team building", greater emphasis on injury prevention in the training process and investing in quality club features and equipment.
Ključne riječi
judo
odustajanje
motivacija
Ključne riječi (engleski)
judo
dropout
motivation
Jezik hrvatski
URN:NBN urn:nbn:hr:117:329932
Studijski program Naziv: Kineziologija; smjerovi: Kineziologija u edukaciji i Atletika, Kineziologija u edukaciji i Fitnes, Kineziologija u edukaciji i Hrvanje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje na daski, Kineziologija u edukaciji i Judo, Kineziologija u edukaciji i Kajkaštvo, Kineziologija u edukaciji i Kineziološka rekreacija, Kineziologija u edukaciji i Kineziterapija, Kineziologija u edukaciji i Kondicijska priprema sportaša, Kineziologija u edukaciji i Košarka, Kineziologija u edukaciji i Nogomet, Kineziologija u edukaciji i Odbojka, Kineziologija u edukaciji i Osnove kineziološke transformacije, Kineziologija u edukaciji i Ples, Kineziologija u edukaciji i Plivanje, Kineziologija u edukaciji i Ritmička gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Rukomet, Kineziologija u edukaciji i Skijanje, Kineziologija u edukaciji i Sportska gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Sportski menadžment, Kineziologija u edukaciji i Tenis, Kineziologija u edukaciji i Veslanje Smjer: Kineziologija u edukaciji i Judo Vrsta studija: sveučilišni Stupanj studija: integrirani preddiplomski i diplomski Akademski / stručni naziv: magistar / magistra kineziologije (mag. cin.)
Vrsta resursa Tekst
Način izrade datoteke Izvorno digitalna
Prava pristupa Otvoreni pristup
Uvjeti korištenja
Datum i vrijeme pohrane 2020-12-02 12:31:01