Naslov Ženski sport i mediji u hrvatskom društvu: studija slučaja
Naslov (engleski) WOMEN SPORTS AND MEDIA IN CROATIAN SOCIETY: CASE STUDY
Autor Matea Sagadin
Mentor Sunčica Bartoluci (mentor)
Član povjerenstva Sunčica Bartoluci (predsjednik povjerenstva)
Član povjerenstva Benjamin Perasović (član povjerenstva)
Član povjerenstva Renata Barić (član povjerenstva)
Ustanova koja je dodijelila akademski / stručni stupanj Sveučilište u Zagrebu Kineziološki fakultet Zagreb
Datum i država obrane 2020-07-10, Hrvatska
Znanstveno / umjetničko područje, polje i grana DRUŠTVENE ZNANOSTI Kineziologija
Sažetak Iako danas gotovo da ne postoji sportska aktivnost u kojoj ne sudjeluju ţene, njihova reprezentativnost u medijskoj pokrivenosti i dalje kaska za muškarcima. Unatoč brojnim i dugotrajnim borbama za ravnopravnost spolova u svim segmentima društva, pa tako i u sportu, ona nije potpuno postignuta. Djelomičnu krivnju u tome ima rodna ideologija, kao društveno uvjetovani način na koji se promatraju spol te spolna raspodjela uloga. Prema takvom stajalištu sport je isključivo muška domena u kojoj su ţene tek popratna pojava. Veliki utjecaj na recepciju rodne ideologije imaju mediji koji predstavljaju ogledalo društva, a s obzirom na smanjeno medijsko izvještavanje o ţenama stječe se dojam kako ţenski sport nije predmet interesa pratitelja sporta svih dijelova svijeta, uključujući Hrvatsku. Posljedica toga je činjenica da se brojevi članaka, reportaţa i vijesti izrazito razlikuju kada se izvještava o muškarcima ili ţenama, baš kao i način na koji se piše o njima. Pritom u diskursu kojim se sluţe u izvještavanju o sportašicama mediji vrlo često koriste „tipične“ izjave, kako navode Wensing i Bruce (2003). Njihova tipologija sadrţi pet tehnika kojima se opisuju ţene i ţenski sport, a to su: spolno označavanje, obavezna heteroseksualnost, prikladna ţenstvenost, infantilizacija te aspekti izvan sporta. Sluţeći se studijom slučaja i analizom diskursa u ovom diplomskom radu analizirano je medijsko izvještavanje o nastupu taekwondoašica, Lucije i Ane Zaninović na Olimpijskim igrama u Londonu, 2012 godine.
Sažetak (engleski) Although today there are almost no sports activities in which women don't participate, their representation in media coverage is still lacking compared to men. Inspite of numerous and long lasting fights for gender equality in all parts of society, sports included, it hasnt't been fully accomplished. Partial blame for this belongs to gender ideology as a socialy constructed way in which gender and gender roles are seen. According to this point of view, sports are mainly men's domain in which women are only side participants. Great impact for accepting gender ideology is through the influence of the media because of thier role as being the mirror of society, and considering shortage of female media coverage there is an impression that women sports are not part of the interest of sports followers all around the world, including Croatia. As a result it is a fact that the number of articles, reports and news differs quite a bit when it comes to coverage of men compared to women, just as there are differences in the way they are written about. In discourse that is used to cover sportswomen media often use
„typical“ statements according to Wensing and Bruce (2003). Their tipology includes 5 techniques in which women and women sports are talked about and those are: gender marking, compulsory heterosexsuality, appropriate femininity, infantilization and non-sport related aspects. In this thesis the aim is, by using case study and discourse analysis, to analize media coverage of taekwondo athletes Lucija and Ana Zaninović while performing and participating at the Olympic Games in London in 2012.
Ključne riječi
spol
ravnopravnost
medijsko izvještavanje
novine
Ključne riječi (engleski)
gender
equality
media coverage
newspapers
Jezik hrvatski
URN:NBN urn:nbn:hr:117:259267
Studijski program Naziv: Kineziologija; smjerovi: Kineziologija u edukaciji i Atletika, Kineziologija u edukaciji i Fitnes, Kineziologija u edukaciji i Hrvanje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje na daski, Kineziologija u edukaciji i Judo, Kineziologija u edukaciji i Kajkaštvo, Kineziologija u edukaciji i Kineziološka rekreacija, Kineziologija u edukaciji i Kineziterapija, Kineziologija u edukaciji i Kondicijska priprema sportaša, Kineziologija u edukaciji i Košarka, Kineziologija u edukaciji i Nogomet, Kineziologija u edukaciji i Odbojka, Kineziologija u edukaciji i Osnove kineziološke transformacije, Kineziologija u edukaciji i Ples, Kineziologija u edukaciji i Plivanje, Kineziologija u edukaciji i Ritmička gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Rukomet, Kineziologija u edukaciji i Skijanje, Kineziologija u edukaciji i Sportska gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Sportski menadžment, Kineziologija u edukaciji i Tenis, Kineziologija u edukaciji i Veslanje Smjer: Kineziologija u edukaciji i Kineziterapija Vrsta studija: sveučilišni Stupanj studija: integrirani preddiplomski i diplomski Akademski / stručni naziv: magistar / magistra kineziologije (mag. cin.)
Vrsta resursa Tekst
Način izrade datoteke Izvorno digitalna
Prava pristupa Otvoreni pristup
Uvjeti korištenja
Datum i vrijeme pohrane 2020-12-04 12:23:04