Naslov VAŽNOST ISTEZANJA U PREVENCIJI OZLJEDA KOD ADOLESCENATA U NOGOMETU
Naslov (engleski) IMPORTANCE OF STRETCHING IN INJURY PREVENTION IN ADOLESCENT FOOTBALL PLAYERS
Autor Borna Ivančić
Mentor Tatjana Trošt Bobić (mentor)
Član povjerenstva Tatjana Trošt Bobić (predsjednik povjerenstva)
Član povjerenstva Saša Janković (član povjerenstva)
Član povjerenstva Maja Horvatin (član povjerenstva)
Ustanova koja je dodijelila akademski / stručni stupanj Sveučilište u Zagrebu Kineziološki fakultet Zagreb
Datum i država obrane 2020-09-23, Hrvatska
Znanstveno / umjetničko područje, polje i grana DRUŠTVENE ZNANOSTI Kineziologija
Sažetak Adolescencija predstavlja izrazito burno razdoblje kako fizičkih tako i psihičkih promjena. Jedno od tih promjena je i smanjenje fleksibilnosti uzrokovano nejednakom dinamikom rasta mišića i kostiju. Cilj ovog diplomskog rada je opisati ulogu i važnost istezanja u razvoju i održavanju fiziološkog opsega pokreta nogometaša adolescenata, kao mjeru prevencije njihovih ozljeda. S obzirom na postojeća saznanja o lokalizaciji najčešćih ozljeda u nogometu i zahtjevima nogometnog treninga tijekom adolescencije, obrađene su ozljede u kojima je među rizičnim faktorima uočen smanjen opseg pokreta. Kako ozljede imaju dugotrajne fizičke i psihičke posljedice na sportaše, posebno na mlade sportaše koji se nalaze u razdoblju adolescencije izuzetno je važna prevencija ozljeda. Kako bi prevencija ozljeda bila što efikasnija vrlo je važna motiviranost mladog sportaša nogometaša. U ovom radu predstavljen program za razvoj fleksibilnosti donjih ekstremiteta, pošto su oni najpodložniji ozljedama u nogometu, koji se sastoji od statičkih i dinamičkih vježbi istezanja, te od vježbi PNF metode. Bez obzira o kojem se tipu istezanja radi, trening mladih sportaša, posebice u fazi burnih fizioloških promjena, mora sadržavati vježbe istezanja kako bi se spriječilo moguće smanjenje opsega pokreta. Tako planiran trening će omogućiti nesmetan prelazak iz relativno lakšeg sustava treniranja u trening s većim volumenom opterećenja.
Sažetak (engleski) Adolescence represents a very turbulent period of both physical and mental changes. One of these changes is a decrease in flexibility caused by unequal dynamics of muscle and bone growth. The aim of this study is to describe the role and importance of stretching in the development and maintenance of the physiological range of motion of adolescent football players, as a measure of prevention of their injuries. Given the existing knowledge about the localization of the most common injuries in football and the requirements of football training during adolescence, in this study ared described injuries in which a reduced range of motion was observed as risk factor. As injuries have long-lasting physical and psychological consequences for athletes, especially young athletes who are in adolescence, injury prevention is extremely important. In order for injury prevention to be as effective as possible, the motivation of a young football player is very important. This study presents a program for development of flexibility of lower extremities, as they are most susceptible to injuries in football, which consists of static and dynamic stretching exercises, and exercises of the PNF method. No matter what type of stretching it is, the training of young athletes, especially in the phase of turbulent physiological changes, must include stretching exercises to prevent a possible reduction in range of motion. Thus planned training will enable a smooth transition from a relatively easier training system to higher load training.
Ključne riječi
adolescencija
nogomet
ozljede
prevencija
istezanje
Ključne riječi (engleski)
adolescence
football
injuries
prevention
stretching
Jezik hrvatski
URN:NBN urn:nbn:hr:117:921151
Studijski program Naziv: Kineziologija; smjerovi: Kineziologija u edukaciji i Atletika, Kineziologija u edukaciji i Fitnes, Kineziologija u edukaciji i Hrvanje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje na daski, Kineziologija u edukaciji i Judo, Kineziologija u edukaciji i Kajkaštvo, Kineziologija u edukaciji i Kineziološka rekreacija, Kineziologija u edukaciji i Kineziterapija, Kineziologija u edukaciji i Kondicijska priprema sportaša, Kineziologija u edukaciji i Košarka, Kineziologija u edukaciji i Nogomet, Kineziologija u edukaciji i Odbojka, Kineziologija u edukaciji i Osnove kineziološke transformacije, Kineziologija u edukaciji i Ples, Kineziologija u edukaciji i Plivanje, Kineziologija u edukaciji i Ritmička gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Rukomet, Kineziologija u edukaciji i Skijanje, Kineziologija u edukaciji i Sportska gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Sportski menadžment, Kineziologija u edukaciji i Tenis, Kineziologija u edukaciji i Veslanje Smjer: Kineziologija u edukaciji i Kineziterapija Vrsta studija: sveučilišni Stupanj studija: integrirani preddiplomski i diplomski Akademski / stručni naziv: magistar / magistra kineziologije (mag. cin.)
Vrsta resursa Tekst
Način izrade datoteke Izvorno digitalna
Prava pristupa Otvoreni pristup
Uvjeti korištenja
Datum i vrijeme pohrane 2020-12-08 11:42:33