Naslov Analiza razvoja regate Vendee Globe
Naslov (engleski) The development analysis of Vendee Globe regatta
Autor Bruno Benčić
Mentor Nikola Prlenda (mentor)
Član povjerenstva Nikola Prlenda (predsjednik povjerenstva)
Član povjerenstva Ljubomir Antekolović (član povjerenstva)
Član povjerenstva Jadranka Vlašić (član povjerenstva)
Ustanova koja je dodijelila akademski / stručni stupanj Sveučilište u Zagrebu Kineziološki fakultet Zagreb
Datum i država obrane 2022-09-28, Hrvatska
Znanstveno / umjetničko područje, polje i grana DRUŠTVENE ZNANOSTI Kineziologija
Sažetak Vendee Globe najveća je i najpopularnija jedriličarska utrka oko svijeta. U ovoj utrci cilj je oploviti svijet zadanim kursom, samostalno i bez prekida. Prva utrka održana je 1989. godine pod imenom The Globe Challenge, a kasnije se naziv utrke mijenja u Vendee Globe. Početna i završna stanica utrke mali je gradić u Francuskoj, Les Sables-d´Ollane, smješten na obali Atlantskog oceana. Utrku je osnovao francuski jedriličar Phillipe Jeantot po uzoru na utrku Velux 5 Ocean Race u kojoj se također jedri samostalno, ali u pet različitih etapa. Utrka Vendee Globe održava se svake četiri godine te se iz utrke u utrku vidi napredak na brodovima i tehnologiji koja pomaže jedriličarima da što prije i što sigurnije oplove svijet i završe utrku. Utrka je dugačka 44,996 kilometara, odnosno 24,296 nautičkih milja i traje u prosjeku između 80 i 120 dana. U izdanju Vendee Globea 2016 – 2017 postignut je rekord u kojem je skiper Breton Armel Le Céac'h oplovio svijet i završio utrku u 74 dana, 3 sata, 35 minuta i 46 sekundi. U prvom izdanju 1989. godine nastupilo je 13 skipera, a na zadnjem izdanju 2020. godine 33 skipera. Iz utrke u utrku napredak tehnologije jedrilica i jedrenja odražava se na samu sigurnost plovidbe te se zbog toga sve više jedriličara upušta u sudjelovanje u Vendee Globe utrci. Od samog početka regate velika važnost poklanjala se sigurnosti plovidbe što je u konačnici utjecalo na smanjenje broja odustajanja i nesreća iz utrke u utrku. Analizom razvoja brodova kroz povijest regate dolazi se do saznanja kako je razvoj brodova imao velik utjecaj na razvoj regatnog i rekreativnog jedrenja. Razvojem sustava praćenja brodova uvelike su pripomogli praćenju brodova u gospodarske i rekreativne svrhe što je iznimno povećalo sigurnost plovidbe.
Sažetak (engleski) Vendee Globe is bigggest and most popular saling race around the world. In this race the goal is to sail arond the world at the given cours, single- handed and without stopping. First race was held 1989. under the name The Globe Challange, later the name was changed to Vendee Globe. First and last stage of race is small town on west cost of France on Atlantic ocean. Race was founded by sailor Philipe Jeantot on the model of Velux 5 ocean race in which you also sail single- handed but in 5 different stages. Vendee Globe race is held every 4 years where we can see improvement on sailboats and technology which helps sailors to finish the race faster and safer. Race is 24.296 nautical miles long and last on avarage between 80 and 120 days. In 2016-2017 edition of Vendee Globe sailor Breton Armel Le Céac'h broke a record and finished the race in 74 days, 3 hours, 35 minutes and 46 seconds. In first edition of Vendde Globe race 1989. 13 skippers performed, and on last edition 2020. 33 skippers performed. From race to race the progress of sailing and sailing technology is reflected in the very safety of sailing, which is why more and more sailors are taking parti n Vendee Globe race. Navigation safety is extreamly important, so the number of adandonments and accidents decreses from race to race. By analyzing development of the boats throughout the history of regatta, we come to know that the development of boats had a great influence on the development of profesional and recreational sailing. With the development of ship tracking system, they greatly helped the tracking of the ships for economical and recreational purposes, wich greatly increased the safety of navigation.
Ključne riječi
Vendee Globe
utrka
jedriličari
sigurnost
Ključne riječi (engleski)
Vendee globe
race
sailors
safety
Jezik hrvatski
URN:NBN urn:nbn:hr:117:186532
Studijski program Naziv: Kineziologija; smjerovi: Kineziologija u edukaciji i Atletika, Kineziologija u edukaciji i Fitnes, Kineziologija u edukaciji i Hrvanje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje na daski, Kineziologija u edukaciji i Judo, Kineziologija u edukaciji i Kajkaštvo, Kineziologija u edukaciji i Kineziološka rekreacija, Kineziologija u edukaciji i Kineziterapija, Kineziologija u edukaciji i Kondicijska priprema sportaša, Kineziologija u edukaciji i Košarka, Kineziologija u edukaciji i Nogomet, Kineziologija u edukaciji i Odbojka, Kineziologija u edukaciji i Osnove kineziološke transformacije, Kineziologija u edukaciji i Ples, Kineziologija u edukaciji i Plivanje, Kineziologija u edukaciji i Ritmička gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Rukomet, Kineziologija u edukaciji i Skijanje, Kineziologija u edukaciji i Sportska gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Sportski menadžment, Kineziologija u edukaciji i Tenis, Kineziologija u edukaciji i Veslanje Smjer: Kineziologija u edukaciji i Jedrenje Vrsta studija: sveučilišni Stupanj studija: integrirani preddiplomski i diplomski Akademski / stručni naziv: magistar / magistra kineziologije (mag. cin.)
Vrsta resursa Tekst
Način izrade datoteke Izvorno digitalna
Prava pristupa Pristup svim korisnicima iz sustava znanosti i visokog obrazovanja RH
Uvjeti korištenja
Datum i vrijeme pohrane 2023-04-03 09:57:40