Naslov CIKLUS ISTEZANJA I SKRAĆIVANJA KAO OSNOVA PLIOMETRIJSKOG TRENINGA
Naslov (engleski) STRETCH-SHORTENING CYCLE AS A BASIS OF PLYOMETRIC TRAINING
Autor Ivan Matić
Mentor Pavle Mikulić (mentor)
Član povjerenstva Pavle Mikulić (predsjednik povjerenstva)
Član povjerenstva Goran Marković (član povjerenstva)
Član povjerenstva Cvita Gregov (član povjerenstva)
Ustanova koja je dodijelila akademski / stručni stupanj Sveučilište u Zagrebu Kineziološki fakultet Zagreb
Datum i država obrane 2023-09-19, Hrvatska
Znanstveno / umjetničko područje, polje i grana DRUŠTVENE ZNANOSTI Kineziologija
Sažetak Pliometrijski trening oblik je treninga u kojem dominiraju skakački ili bacački pokreti, odnosno balistički pokreti koji u svojoj izvedbi sadrže tzv. ekscentrično-koncentrični mišićni režim rada. Ciklus istezanja i skraćivanja, kao jedinstvena kontrakcija mišića, u stranoj i znanstvenoj literaturi označava naziv „stretch-shortening cycle“ – SSC. Pliometrijske aktivnosti uslijed ekscentrične kontrakcije pohranjuju elastičnu potencijalnu energiju u mišićno-tetivnom sustavu te se oslobađanjem te energije tijekom koncentrične kontrakcije maksimizira mišićna sila. Skeletni mišić čovjeka ne sadrži isključivo mišić nego i elemente tetiva. Mišićno- tetivna mehanika, u kojoj tetive svojim specifičnim svojstvima uvelike doprinose ovom kompleksnom fenomenu, utječe na maksimalno generiranje sile, rada i snage. Ako se želi proizvesti što veća sila u što kraćoj jedinici vremena onda je iznimno važno da pasivne strukture sadrže dostatnu krutost. Njeno svojstvo elastičnosti, odnosno krutosti, uvelike će ovisiti o vrsti primijenjenog treninga. U svrhu što boljeg opisa i shvaćanja SSC-a, funkcija skeletnih mišića je objašnjena u sinergiji s radom ostalih sustava lokomocije. Cilj ovog rada bio je detaljno opisati i objasniti – s anatomskog, fiziološkog i biomehaničkog stajališta – ciklus istezanja i skraćivanja mišića i njegov značaj za izvedbu balističkih vježbi koje se tipično provode u kontekstu pliometrijskog treninga.
Sažetak (engleski) Plyometric training is a form of training that involves jumping or throwing movements, i.e. ballistic movements that contain the so-called eccentric-concentric muscle regime of work. The cycle of stretching and shortening, as a unique muscle contraction, is reffered to in foreign and scientific literature as the „stretch-shortening cycle“ – SSC. Plyometric activities due to eccentric contraction store elastic potential energy in the muscle-tendon system and by releasing this energy during concentric contraction muscle force is maximized. Human skeletal muscle does not only contain muscle, but also elements of tendons. Muscle-tendon mechanics, in which the tendons with their specific properties greatly contribute to this complex phenomenon, affect the maximum generation of force, work and power. If one wants to produce as much force as possible in the shortest unit of time, then passive structures must contain sufficient stiffness. Its property of elasticity and stifness will largely depend on the type of training applied. To better describe and understand SSC, the function of skeletal muscles is explained in synergy with the work of other locomotion systems. This paper aimed to describe and explain in detail – from an anatomical, physiological and biomechanical point of view – the muscle stretch-shortening cycle and its significance for the performance of ballistic exercises that are typically performed in the context of plyometric training.
Ključne riječi
mišićna akcija
krutost
tetiva
elastična potencijalna energija
balistički pokret
Ključne riječi (engleski)
muscle action
stiffness
tendon
elastic potential energy
ballistic movement
Jezik hrvatski
URN:NBN urn:nbn:hr:117:417805
Studijski program Naziv: Kineziologija; smjerovi: Kineziologija u edukaciji i Atletika, Kineziologija u edukaciji i Fitnes, Kineziologija u edukaciji i Hrvanje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje na daski, Kineziologija u edukaciji i Judo, Kineziologija u edukaciji i Kajkaštvo, Kineziologija u edukaciji i Kineziološka rekreacija, Kineziologija u edukaciji i Kineziterapija, Kineziologija u edukaciji i Kondicijska priprema sportaša, Kineziologija u edukaciji i Košarka, Kineziologija u edukaciji i Nogomet, Kineziologija u edukaciji i Odbojka, Kineziologija u edukaciji i Osnove kineziološke transformacije, Kineziologija u edukaciji i Ples, Kineziologija u edukaciji i Plivanje, Kineziologija u edukaciji i Ritmička gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Rukomet, Kineziologija u edukaciji i Skijanje, Kineziologija u edukaciji i Sportska gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Sportski menadžment, Kineziologija u edukaciji i Tenis, Kineziologija u edukaciji i Veslanje Smjer: Kineziologija u edukaciji i Kondicijska priprema sportaša Vrsta studija: sveučilišni Stupanj studija: integrirani preddiplomski i diplomski Akademski / stručni naziv: sveučilišni/sveučilišna magistar/magistra kineziologije u edukaciji (univ. mag. cin.)
Vrsta resursa Tekst
Način izrade datoteke Izvorno digitalna
Prava pristupa Pristup svim korisnicima iz sustava znanosti i visokog obrazovanja RH
Uvjeti korištenja
Datum i vrijeme pohrane 2023-09-26 07:49:22