Naslov RAZLIKE U AGILNOSTI DJECE NATJECATELJA U DOBI OD 12 I 13 GODINA U RUKOMETU I NOGOMETU
Naslov (engleski) DIFFERENCES IN AGILITY OF CHILDREN COMPETITORS AT THE AGE OF 12 AND 13 YEARS IN HANDBALL AND FOOTBALL
Autor Luka Matošević
Mentor Valentin Barišić (mentor)
Član povjerenstva Valentin Barišić (predsjednik povjerenstva)
Član povjerenstva Katarina Ohnjec (član povjerenstva)
Član povjerenstva Nenad Marelić (član povjerenstva)
Član povjerenstva Igor Gruić (član povjerenstva)
Ustanova koja je dodijelila akademski / stručni stupanj Sveučilište u Zagrebu Kineziološki fakultet Zagreb
Datum i država obrane 2024-09-06, Hrvatska
Znanstveno / umjetničko područje, polje i grana DRUŠTVENE ZNANOSTI Kineziologija
Sažetak Rukomet i nogomet dijele mnoge zajedničke karakteristike koje se odnose na fizičke zahtjeve, tehničke i taktičke vještine, mentalnu pripremu te razvoj mladih igrača. Ove sličnosti ova dva sporta čine zahtjevnim i uzbudljivim te pružaju različite mogućnosti za međusobnu usporedbu i unapređenje trenažnih procesa. Cilj ovog rada bio je ustanoviti razlike u agilnosti djece natjecatelja u dobi od 12 i 13 godina u rukometu i nogometu pomoću tri testa; T-test, 9-3-6-3-9 test i test koraci u stranu koji će se prvo provoditi na parketu a zatim na umjetnoj travi. Ispitanici ovog istraživanja su 15 rukometaša iz RK Rovinj i 15 nogometaša iz NK Rovinj u dobi od 12 i 13 godina. Prosjek rukometaša je 12,27 dok je kod nogometaša 12,33 godina. Pretpostavka je da će nogometaši imati bolje rezultate u svim testovima, ali u testu koraci u stranu očekujemo najmanje razlike zbog toga što su koraci u stranu češći oblik kretanja u rukometu nego u nogometu. Istraživanja su potvrdila hipoteze kod T-testa na parketu, T-testa na umjetnoj travi i 9-3-6-3-9 testa na umjetnoj travi gdje su rezultati i statistički značajni u korist nogometaša. Kod testa koraci u stranu nemamo statistički značajnih odstupanja, ali je prosječni rezultat rukometaša na parketu ipak malo bolji od nogometaša dok je na umjetnoj travi obrnuto što se slaže s našom pretpostavkom da u ovom testu velike razlike neće postojati. U testu 9-3-6-3-9 na umjetnoj travi nogometaši također imaju u prosjeku bolje rezultate koji nisu statistički značajni. Na kraju možemo zaključiti da razlike između rukometaša i nogometaša u nekim oblicima agilnosti zaista postoje te su nogometaši definitivno bolji u testovima koji uključuju različite načine kretanja i češće promjene smjera.
Sažetak (engleski) Handball and soccer share many common characteristics related to physical demands, technical and tactical skills, mental preparation and development of young players. These similarities make these two sports demanding and exciting and provide different opportunities for mutual comparison and improvement of training processes.
The aim of this work was to determine the differences in the agility of children competing at the age of 12 and 13 in handball and football using three tests; T-test, 9-3-6-3-9 test and lateral step which will be performed first on parquet and then on artificial grass. The subjects of this research are 15 handball players from Rk Rovinj and 15 football players from Nk Rovinj, aged 12 and 13. The average age of handball players is 12.27, while the average age of football players is 12.33. The assumption is that soccer players will have better results in all tests, but in the sidestep test we expect the smallest differences due to the fact that the sidestep is a more common form of movement in handball than in football. and 9-3-6-3-9 test on artificial grass where the results are statistically significant in favor of football players. We have no statistically significant deviations in the sidestep test, but the average result of handball players on the floor is still slightly better than soccer players, while on artificial grass the opposite is true, which agrees with our assumption that in this test there will be no big differences in the test 9-3-6-3-9 on artificial grass, soccer players also have on average, better results that are not statistically significant. In the end, we can conclude that differences between handball and soccer players in some forms of agility really exist, and soccer players are definitely better in tests that include different ways of moving and more frequent changes of direction.
Ključne riječi
nogomet
rukomet
agilnost
T-test
9-3-6-3-9 test
koraci u stranu test
Ključne riječi (engleski)
football
handball
agility
T-test
9-3-6-3-9 test
lateral stride test
Jezik hrvatski
URN:NBN urn:nbn:hr:117:785158
Studijski program Naziv: Kineziologija; smjerovi: Kineziologija u edukaciji i Atletika, Kineziologija u edukaciji i Fitnes, Kineziologija u edukaciji i Hrvanje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje na daski, Kineziologija u edukaciji i Judo, Kineziologija u edukaciji i Kajkaštvo, Kineziologija u edukaciji i Kineziološka rekreacija, Kineziologija u edukaciji i Kineziterapija, Kineziologija u edukaciji i Kondicijska priprema sportaša, Kineziologija u edukaciji i Košarka, Kineziologija u edukaciji i Nogomet, Kineziologija u edukaciji i Odbojka, Kineziologija u edukaciji i Osnove kineziološke transformacije, Kineziologija u edukaciji i Ples, Kineziologija u edukaciji i Plivanje, Kineziologija u edukaciji i Ritmička gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Rukomet, Kineziologija u edukaciji i Skijanje, Kineziologija u edukaciji i Sportska gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Sportski menadžment, Kineziologija u edukaciji i Tenis, Kineziologija u edukaciji i Veslanje Smjer: Kineziologija u edukaciji i Nogomet Vrsta studija: sveučilišni Stupanj studija: integrirani preddiplomski i diplomski Akademski / stručni naziv: sveučilišni/sveučilišna magistar/magistra kineziologije u edukaciji (univ. mag. cin.)
Vrsta resursa Tekst
Način izrade datoteke Izvorno digitalna
Prava pristupa Otvoreni pristup
Uvjeti korištenja
Datum i vrijeme pohrane 2024-09-25 08:35:14