Naslov Utjecaj tjelesne aktivnosti na os mikrobiota crijeva mozak i mentalno zdravlje
Naslov (engleski) The effect of physical activity on the microbiota gut brain axis and mental health
Autor Berta Mihić
Mentor Marija Rakovac (mentor)
Član povjerenstva Marija Rakovac (predsjednik povjerenstva)
Član povjerenstva Tatjana Trošt Bobić (član povjerenstva)
Član povjerenstva Renata Barić (član povjerenstva)
Ustanova koja je dodijelila akademski / stručni stupanj Sveučilište u Zagrebu Kineziološki fakultet Zagreb
Datum i država obrane 2023-05-24, Hrvatska
Znanstveno / umjetničko područje, polje i grana DRUŠTVENE ZNANOSTI Kineziologija
Sažetak Ljudski organizam može se smatrati složenim ekosustavom s velikom raznolikošću mikroorganizama koji žive unutar njega, a interakcije uspostavljene između mikroorganizama u gastrointestinalnom traktu i mozgu regulirane su središnjim i crijevnim živčanim sustavom. Sve više dokaza podupire važnost crijevne mikrobiote u reguliranju višestrukih funkcija povezanih s fizičkim i psihičkim zdravljem domaćina. Postoji mnogo čimbenika koji utječu na sastav crijevne mikrobiote, a među njima je i tjelesna aktivnost. Poznato je kako tjelesna aktivnost pozitivno utječe na ljudski organizam u cijelosti, a u ovom radu je detaljnije objašnjen utjecaj tjelesne aktivnosti na os mikrobiota-crijeva mozak i mentalno zdravlje. Mnoga istraživanja ukazuju na povezanost mikroflore crijeva, odnosno crijevnog (enteričkog) živčanog sustava s funkcijom središnjeg živčanog sustava. Kada se raznolikost crijevnih bakterija smanji dolazi do gastrointestinalnih i drugih poremećaja, među kojima su i psihički poremećaji, a taj put komunikacije poznat je kao os mikrobiota–crijeva–mozak. S obzirom da je utvrđeno da crijeva i mozak mogu komunicirati, pretpostavlja se da tjelesna aktivnost može ublažiti simptome različitih psihičkih poremećaja. Dakle, cilj ovog diplomskog rada je objasniti komunikacijski put osi mikrobiota-crijeva-mozak, na koji način tjelesna aktivnost utječe na mikrobiom i time dovodi do promjena u crijevima i mozgu te objasniti medijatorsku ulogu tjelesne aktivnosti u utjecaju osi mikrobiota-crijeva-mozak na mentalno zdravlje.
Sažetak (engleski) The human organism can be considered a complex ecosystem with a great variety of microorganisms living within it and the interactions established between microorganisms in the gastrointestinal tract and the brain are regulated by the central nervous system and enteric nervous system. Increasing evidence supports the importance of gut microbiota in regulating multiple functions related to the host's physical and psychological health. There are many factors that influence the composition of the intestinal microbiota, and physical activity is among them. It is known that physical activity has a positive effect on the human body, and in this thesis, the impact of physical activity on the microbiota-gut brain axis and mental health is explained in more detail. Many studies have pointed to the great connection and importance of the gut microflora, i.e. the intestinal nervous system and the function of the central nervous system. When the diversity of intestinal bacteria decreases, gastrointestinal and other disorders occur, including psychological disorders, and this communication pathway is known as the microbiota-gut-brain axis. Since it has been established that the gut and the brain can communicate, it is assumed that physical activity can alleviate the symptoms of various psychological disorders. Therefore, the goal of this thesis is to explain the communication path of the microbiota-gut-brain axis, how physical activity affects the microbiome and thus leads to changes in the gut and brain, and to explain the mediating role of physical activity in the influence of the microbiota-gut-brain axis on mental health.
Ključne riječi
crijevni mikrobiom
središnji živčani sustav
crijevni živčani sustav
komunikacijski put
psihički poremećaji
Ključne riječi (engleski)
gut microbiome
central nervous system
enteric nervous system
communication pathway
psychological disorders
Jezik hrvatski
URN:NBN urn:nbn:hr:117:054815
Studijski program Naziv: Kineziologija; smjerovi: Kineziologija u edukaciji i Atletika, Kineziologija u edukaciji i Fitnes, Kineziologija u edukaciji i Hrvanje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje na daski, Kineziologija u edukaciji i Judo, Kineziologija u edukaciji i Kajkaštvo, Kineziologija u edukaciji i Kineziološka rekreacija, Kineziologija u edukaciji i Kineziterapija, Kineziologija u edukaciji i Kondicijska priprema sportaša, Kineziologija u edukaciji i Košarka, Kineziologija u edukaciji i Nogomet, Kineziologija u edukaciji i Odbojka, Kineziologija u edukaciji i Osnove kineziološke transformacije, Kineziologija u edukaciji i Ples, Kineziologija u edukaciji i Plivanje, Kineziologija u edukaciji i Ritmička gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Rukomet, Kineziologija u edukaciji i Skijanje, Kineziologija u edukaciji i Sportska gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Sportski menadžment, Kineziologija u edukaciji i Tenis, Kineziologija u edukaciji i Veslanje Smjer: Kineziologija u edukaciji i Kineziterapija Vrsta studija: sveučilišni Stupanj studija: integrirani preddiplomski i diplomski Akademski / stručni naziv: sveučilišni/sveučilišna magistar/magistra kineziologije u edukaciji (univ. mag. cin.)
Vrsta resursa Tekst
Način izrade datoteke Izvorno digitalna
Prava pristupa Otvoreni pristup
Uvjeti korištenja
Datum i vrijeme pohrane 2023-06-21 08:45:11