Naslov UTJECAJ PLIVANJA NA RAZVOJ MOTORIKE KOD DJECE PREDŠKOLSKE DOBI
Naslov (engleski) THE IMPACT OF SWIMMING ON MOTOR DEVELOPMENT IN PRESCHOOL CHILDREN
Autor Laura Vazdar
Mentor Tatjana Trošt Bobić (mentor)
Član povjerenstva Tatjana Trošt Bobić (predsjednik povjerenstva)
Član povjerenstva Dajana Karaula (član povjerenstva)
Član povjerenstva Klara Šiljeg (član povjerenstva)
Ustanova koja je dodijelila akademski / stručni stupanj Sveučilište u Zagrebu Kineziološki fakultet Zagreb
Datum i država obrane 2020-09-11, Hrvatska
Znanstveno / umjetničko područje, polje i grana DRUŠTVENE ZNANOSTI Kineziologija
Sažetak Opće prihvaćeno je mišljenje kako je djeci za pravilan i sveobuhvatan rast i razvoj potrebna tjelesna aktivnost. Ona će zadovoljiti djetetovu potrebu za kretanjem i stvoriti mogućnost za kvalitetniji razvoj motorike koja ima veliki utjecaj u cjelokupnom razvoju čovjeka. Plivanje predstavlja jednu od bazičnih aktivnosti koju dosadašnja istraživanja prikazuju kao poželjnu aktivnost kojom se dijete može baviti od najranijih dana. Različite vježbe privikavanja na vodu kao i kretanje kroz vodu dovode do specifičnog razvoja osjećaja za koordinaciju pokreta, ravnotežu i samokontrolu. Upravo takav način rada djetetu predškolske dobi pruža mogućnost stjecanja motoričkih znanja koja su svakodnevno potrebna u životu. Aktivno kretanje u vodi osnažuje mišiće cijelog tijela što stimulira pravilan rast i razvoj koštanog sustava, pogotovo kralježnice, što pospješuje pravilno držanje tijela. Plivanje djeluje na kompletni kardiovaskularni sustav čime se povećava kapacitet pluća i poboljšava opskrbljenost kisikom. Također pozitivno utječe na amplitudu pokreta i fleksibilnost. Osim unapređenja motorike, djetetu se daje i mogućnost sigurnog i bezbrižnog boravka u vodi i pokraj vode. Radi specifičnosti medija kao i obrazaca kretanja pretpostavlja se da plivanje kao dodatna aktivnost može u velikoj mjeri utjecati na motorički razvoj djeteta predškolske dobi. Dosadašnje spoznaje naglašavaju važnost uključivanja djeteta predškolskog uzrasta u aktivnost kao što je plivanje kako bi potencijalno kroz tu aktivnost bolje razvilo motorička znanja i sposobnosti koja mogu doprinijeti kvalitetnijem rastu i razvoju. Stoga je cilj ovog diplomskog rada obrazložiti utjecaj plivanja na razvoj motorike kod djece predškolske dobi temeljem dosadašnjih spoznaja, odnosno kroz rezultate dosadašnjih istraživanja iz toga područja.
Sažetak (engleski) It is generally accepted that children need physical activity for proper and comprehensive growth and development. It will satisfy the child's need for movement and create the opportunity for a better motor development, which will influence his overall growth. Swimming is one of the basic activities that previous research has shown as a desirable activity for a child to engage in, during development. Different exercises whose aim is to help the child in getting used to water as well as moving through the water lead to specific development of movement coordination, balance and self-control. It is this way of working for a preschooler that gives him/her the opportunity to acquire the motor skills that are required daily in life. Active movement in the water strengthens the muscles of the whole body, which stimulates the proper growth and development of the skeletal system, especially the spine, which promotes proper posture. Swimming impacts the complete cardiovascular system, increasing lung capacity and improving oxygen supply. Swimming also positively affects amplitude of movement flexibility. In addition to improving motor skills, the child is also given the possibility of a safe and carefree stay in and near the water.
Due to the specificity of the media and movement patterns, it is assumed that swimming as an additional activity, can greatly affect the motor development of a preschooler. The findings to date emphasize the importance of engaging a preschool child in an activity such as swimming in order to potentially develop his/hers motor skills and abilities and contribute to a better growth and development. Therefore, the aim of this graduate thesis is to explain the influence of swimming on the development of motor skills in preschool children, through the results of previous research in this field.
Ključne riječi
psihomotorni razvoj
vrtićka dob
aktivnost u vodi
Ključne riječi (engleski)
psychomotor development
kindergarten age
water activity
Jezik hrvatski
URN:NBN urn:nbn:hr:117:769233
Studijski program Naziv: Kineziologija; smjerovi: Kineziologija u edukaciji i Atletika, Kineziologija u edukaciji i Fitnes, Kineziologija u edukaciji i Hrvanje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje na daski, Kineziologija u edukaciji i Judo, Kineziologija u edukaciji i Kajkaštvo, Kineziologija u edukaciji i Kineziološka rekreacija, Kineziologija u edukaciji i Kineziterapija, Kineziologija u edukaciji i Kondicijska priprema sportaša, Kineziologija u edukaciji i Košarka, Kineziologija u edukaciji i Nogomet, Kineziologija u edukaciji i Odbojka, Kineziologija u edukaciji i Osnove kineziološke transformacije, Kineziologija u edukaciji i Ples, Kineziologija u edukaciji i Plivanje, Kineziologija u edukaciji i Ritmička gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Rukomet, Kineziologija u edukaciji i Skijanje, Kineziologija u edukaciji i Sportska gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Sportski menadžment, Kineziologija u edukaciji i Tenis, Kineziologija u edukaciji i Veslanje Smjer: Kineziologija u edukaciji i Kineziološka rekreacija Vrsta studija: sveučilišni Stupanj studija: integrirani preddiplomski i diplomski Akademski / stručni naziv: magistar / magistra kineziologije (mag. cin.)
Vrsta resursa Tekst
Način izrade datoteke Izvorno digitalna
Prava pristupa Otvoreni pristup
Uvjeti korištenja
Datum i vrijeme pohrane 2020-12-08 10:55:32