Naslov PRILAGOĐENI PROGRAM AEROBIKE ZA DJECU SA DOWNOVIM SINDROMOM
Naslov (engleski) CUSTOMISED AEROBIC PROGRAMS FOR CHILDREN WITH DOWN SINDROM
Autor Karlo Grgurić
Mentor Mario Kasović (mentor)
Član povjerenstva Mario Kasović (predsjednik povjerenstva)
Član povjerenstva Gordana Furjan-Mandić (član povjerenstva)
Član povjerenstva Lidija Petrinović (član povjerenstva)
Ustanova koja je dodijelila akademski / stručni stupanj Sveučilište u Zagrebu Kineziološki fakultet Zagreb
Datum i država obrane 2020-09-30, Hrvatska
Znanstveno / umjetničko područje, polje i grana DRUŠTVENE ZNANOSTI Kineziologija
Sažetak Specifičnosti populacije s Downovim sindromom uvjetovale su više sfernu prilagodbu društva u vidu formalne i neformalne prihvaćenosti te skupine ljudi u svakodnevnicu. Tjelesna aktivnost jedna je od brojnih stavki koju svakodnevno konzumira zdrava populacija, a koju je nužno omogućiti i prilagoditi populaciji s Downovim sindromom jer je neizostavna za pravilan razvoj i napredak.
Cilj ovog diplomskog rada je prikazati važnost tjelesne aktivnosti u radu s populacijom s Downovim sindromom i ukazati na provedivost aerobnih oblika treninga s elementima prevencijskih vježbi snage koji spadaju pod kategoriju ''Aerobike''. Nadalje, cilj je ukazati na specifičnosti tih programa i dodatne benefite koje oni pružaju.
Kako obrazovna, tako i profesionalna organizacija imaju tendenciju povećanja osviještenosti i brige o integraciji takvih osoba u svoje sredine. Međutim, u nizu brojnih aktivnosti koje su dostupne, često se izostavljaju tjelesne aktivnosti, stoga su u ovom radu obrađene posebnosti ove populacije i važnost njihove uključenosti u takve aktivnosti. Također, istražen je i komorbiditet, a zaključno je prikazan i prilagođeni program aerobike za rad s osobama s Downovim sindromom u vidu prikaza njihove integracije u drugačiju vrstu aktivnosti.
Sažetak (engleski) The specifics of the population with Down syndrome have conditioned a multispherical adjustment of society in the form of formal and informal acceptance of this group of people in everyday life. Physical activity is one of the many items that are consumed daily by a healthy population, and which is necessary to enable and adapt to the population with Down syndrome because it is essential for proper development and progress.
The aim of this thesis is to show the importance of physical activity in working with the population with Down syndrome and to point out the feasibility of aerobic forms of training with elements of preventive strength exercises that fall into the category of "Aerobics". Furthermore, the aim is to point out the specifics of these programs and the additional benefits they provide.
Both educational and professional organizations tend to increase awareness and concern for the integration of such individuals into their environments. However, in a number of numerous activities that are available, physical activities are often omitted, so this paper deals with the specifics of this population and the importance of their involvement in such activities. Also, comorbidity was investigated, and finally an adapted aerobics program for working with people with Down syndrome was presented in the form of a presentation of their integration into a different type of activity.
Ključne riječi
Down sindrom
aerobika
benefiti
tjelesna aktivnost
Ključne riječi (engleski)
Down syndrom
aerobics
benefits
phisical activity
Jezik hrvatski
URN:NBN urn:nbn:hr:117:244879
Studijski program Naziv: Kineziologija; smjerovi: Kineziologija u edukaciji i Atletika, Kineziologija u edukaciji i Fitnes, Kineziologija u edukaciji i Hrvanje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje, Kineziologija u edukaciji i Jedrenje na daski, Kineziologija u edukaciji i Judo, Kineziologija u edukaciji i Kajkaštvo, Kineziologija u edukaciji i Kineziološka rekreacija, Kineziologija u edukaciji i Kineziterapija, Kineziologija u edukaciji i Kondicijska priprema sportaša, Kineziologija u edukaciji i Košarka, Kineziologija u edukaciji i Nogomet, Kineziologija u edukaciji i Odbojka, Kineziologija u edukaciji i Osnove kineziološke transformacije, Kineziologija u edukaciji i Ples, Kineziologija u edukaciji i Plivanje, Kineziologija u edukaciji i Ritmička gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Rukomet, Kineziologija u edukaciji i Skijanje, Kineziologija u edukaciji i Sportska gimnastika, Kineziologija u edukaciji i Sportski menadžment, Kineziologija u edukaciji i Tenis, Kineziologija u edukaciji i Veslanje Smjer: Kineziologija u edukaciji i Fitnes Vrsta studija: sveučilišni Stupanj studija: integrirani preddiplomski i diplomski Akademski / stručni naziv: magistar / magistra kineziologije (mag. cin.)
Vrsta resursa Tekst
Način izrade datoteke Izvorno digitalna
Prava pristupa Otvoreni pristup
Uvjeti korištenja
Datum i vrijeme pohrane 2020-12-10 13:43:30